Anticikánismus

Adoptování formální pracovní definice anticikánismu (antiromské předsudky) parlamentem v ČR je bezpochyby významným krokem ve snaze o zvýšení povědomí a snížení antiromských sentimentů ve společnosti. Jak uvedla Lucie Fukova, definice, která považuje anticikánismus za formu rasismu vůči Romům, není sice právně závazná, ale může pomoci ve snaze o zlepšení situace. Byla zavedena v roce 2020 Mezinárodní aliancí pro památku holokaustu (IHRA) a vyzývá Českou republiku, aby ji jako členský stát přijala a používala v praxi.

Přijetí této definice by mělo symbolický význam a mělo by napomoci zvýšení povědomí o diskriminaci a předsudcích, nastavení cílených opatření a propagaci rovných příležitostí. Zahrnuje diskriminační akce, projevy nebo postoje vůči Romům ze strany jednotlivců nebo institucí, které vedou k vyloučení a znehodnocení romské kultury, fyzickému násilí, nebo projevům nenávisti vůči lidem považovaným za „Romy“, spojeným s urážlivými stereotypy a zkreslenými rasistickými představami.

Přijetí definice je jedna věc, ale její dodržování v reálném životě a v politice je zásadní. To zahrnuje vyvíjení úsilí o zapojení Romů do plánování a rozhodování, jednání s politiky o opatřeních ve vzdělávání, bydlení, zaměstnanosti, a také pokroky ve věci náhrad za nezákonné sterilizace. Tyto kroky jsou nezbytné pro reálnou změnu v postojích a praktikách, které podporují anticikánismus.

Je třeba, aby se všechny instituce a jednotlivci zaměřili nejen na formální přijetí definice, ale i na její skutečnou implementaci ve všech aspektech společenského života, od vzdělávání po zaměstnanost, bydlení a politiku, aby se zajistilo, že Romové v České republice mohou žít bez diskriminace a předsudků.